góry stołowe okolica wambierzyce

Góry Stołowe – Wambierzyce

Mało jest miejsc, które zapierają dech w piersiach, gdzie stoisz i nie wiesz, co powiedzieć, bądź wzdychasz tylko i mówisz – PIĘKNIE!!!

Góry Stołowe są urokliwe, przyjazne i czyste. Cechuje je niesamowita różnorodność przyrodnicza.

Afrykańska sawanna, górskie torfowiska, karłowate świerki, zachwycające skały, ogromne filary skalne, Szczeliniec, Błędne Skały, Białe Skały, Skalne Grzyby, Droga nad Urwiskiem, Słoneczne Skały, Niknąca Łąka, Pielgrzym, Kamieniołom XIXw. Głowa Króla i wiele innych miejsc, które trzeba zobaczyć.

U podnóża gór leżą właśnie Wambierzyce – Dolnośląska Jerozolima.

Miejsce, które od XVI wieku przyciąga pielgrzymów, turystów. Miano Jerozolimy Dolnośląskiej zawdzięcza Danielowi von Osterberg, rozpoczął budowę okazałego kościoła i potężnej Kalwarii. Przemianował wszystkie elementy krajobrazu wg historii biblijnej.

Centrum wsi zajmuje plac świątynny, o charakterze miejskim, choćby z uwagi na śliczne kamienice i przykrycie brukiem płynącego środkiem potoku. Rozplanowanie wsi odtwarza topografię Jerozolimy; są góry: Syjon, Synaj, Tabor, Horeb i Golgota, potok Cedron i sadzawka Siloe, nad ulicami wznoszą się Bramy Jerozolimskie. Obok sadzawki stoi Pałac Heroda z malowanymi posągami naturalnej wielkości, a opodal mieści się sławna zabytkowa szopka z 800 figurkami (500 w ruchu), dzieło miejscowego cieśli Wittiga.

Od 1993 r. został oznaczony jako Park Narodowy Gór Stołowych.

Wszystkie drogi prowadzą do Wambierzyc, to nie slogan. To prawda. Miejsce, które przyciąga od wieków. Z każdej strony świata do Wambierzyc prowadziły szlaki pielgrzymkowe. Naznaczone figurami Świętych, krzyżami, kapliczkami etc.

Wokół mamy mnóstwo miejsc wartych uwagi: Radków, Nowa Ruda, Kłodzko, Złoty Stok, Wałbrzych, Osówka, Broumov, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa.

Zielona róza